Essay nasıl yazılır, essay yazmak durumunda olan öğrenciler tarafından en çok sorulan sorulardan biridir. Bu yazıyı okuduğunuzda genel anlamda essayin yazılma şekli ile zihninizde belirli şablon oluşacaktır.

Bu yazıda 5 paragraflı essayin nasıl yazıldığını açıklayacağız. Essay türlerine göre ufak tefek değişiklik olmakla beraber genel olarak yazımı benzerdir. Giriş paragrafı, 3 gelişme paragrafı ve sonuç olmak üzere 5 paragraf yazılmaktadır.

Essay nasıl yazılır

5 paragraflı essay düzeni incelemek için tıklayın

 • Introduction
  Body 1
  Body 2
  Body 3
  Conclusion

Essay nasıl yazılır makalesinde şimdi kısaca bu paragrafları açıklayalım.

Introduction  giriş paragrafında yazmak istediğimiz konu ile ilgili genel bilgi vermemiz lazım. Introduction paragrafı yazarken yapılan hatalardan biri öğrencilerin konuya hemen giriş yapmalarıdır. Ne yapılması gerekir? Genelden özele doğru konu işlenir. Bu paragrafın sonunda thesis statement yazmanız lazım. ( Thesis statement nasıl yazılır okumak için tıklayın Tez cümlesi anlamına gelir, yani iddianızı, savunmak istediğiniz cümleyi burada belirtmeniz ve 3 tane de destek arguman ile bunu ifade etmeniz lazım.

Giriş paragrafında yapılması gereken etkili bir cümle ile okuyucunun ilgisini çekmeniz lazım. Öyle bir cümle yazmanız lazım ki okuyucu yazının devamını okuma isteği duysun.

Body/Gelişme cümleleri

Thesis statement ta iddianızı destekleyecek 3 paragraf yazmanız gerekir. İddianızı isbat etmeniz gereken yer burası. Neyi iddia ediyorsanız onu 3 farklı paragrafta işlemeniz gerekir.

 1. Body : Thesis statement ta verdiğiniz 1. kanıtınızı burada işlemeniz gerekir.
 2. Body : diğer topic i buraya yazmanız lazım
 3. Body : son topic için burada iddianizi ifade etmeniz lazım.

Tüm bunları yazarken, kendi iddiamızı örneklerle ifade ederek okuyucuyu ikna etmemiz lazım.

Conclusion cümlesi

Sonuç cümlesinde yapmanız gereken, essayin özetini farklı kelimelerle ifade etmeye çalışın. Detaylara girmeyin, genel cümlelerle iddianızı tekrarlayın

 

Dosyaları inceleyin

 

Essay nasıl yazılır

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?