Essay yazma teknikleri,  essay yazmak isteyenler için çok önemlidir. Bildiğiniz gibi, essay yazma teknik bir iştir. Bu yüzden tekniğini bilmeden essay yazmak neredeyse imkansız gibidir. Essay yazmakta zorlanan öğrencilerin ortak özelliği essay nasıl yazılır sorusuna kafalarında anlamlı cevap verememeleridir.  Dediğimiz gibi essay yazma teknik bilgiye dayanır. Önce teknik bilgiyi öğreneceksiniz sonra essay yazmaya başlayabilirsiniz.

Outline hazırlayın 

Boğaziçi Üniversitesinde Hazırlık okuyan bir lower öğrencisi olarak how to write an essay başlıklı onlarca ders gördük. Ne işimize mi yaradı ? Bundan hala para kazanıyorum.  Konumuza dönecek olursak, essay yazmaya başlamadan önce mutlaka outline çıkarmalısınız. Eğer size yazacağınız maddeler verilmediyse, size verilen konu ile bağlantılı neler yazabileceğinizi not alın. Thesis statement i belirleyin .

Thesis statement nedir?

En basit anlamda tez cümlesidir. Essayda neyi savunacaksın , onu thesis cümlende belirtmen gerekir, thesis sentence i yazmadıysan, essaydan not almayı unutun . İleriki derslerde thesis sentence nasıl yazılır, bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğim . Thesis statementte bahsettiğiniz maddeleri , gelişme paragraflarında işlemeyi unutmayın. Conclusion paragrafında, body paragraflarında işlediğiniz konuların özetini yapmanız gerekir.

Hangi türde essay yazıyorsun

Hangi türde essay yazacaksanız, o tür essayin özellikleri iyi bilmelisiniz. Cause and effect essayi yazacaksanız, bu tür essayin keywords lerini kullanmanız gerekir. Aksi durumda, tezinizi iddia ederken kendiniz dahil kimseyi ikna edemezsiniz.

Temel grammer hataları yapmayın

Essay yazma teknikleri içinde bahsetmek istediğim diğer bir konu ise temel gramer hatalarını yapmamanızdır. Simple Present Tense te kullandığınız bir cümlede he/she/it öznesinde fiilie ‘s takısı getirmezseniz, essayde işlenecek en büyük cinayet bu olacaktır. En çok yapılan hatalara dikkat edin ve bu hataları yapmamaya özen gösterin.

Essay yazma tekniklerinde son olarak size önerim, örnek yazılmış essayleri ezberleyin. Ezbezlemenin size faydaları ise, gramer hatası yapmazsınız, original cümle kurarsınız, hocaların beğeneceği bir essay yazmış olursunuz. Boğaziçi Üniversitesinde birçok hazırlık öğrencisinin nbaşvurduğu metod, ezberleme metodudur.

Essay konusunda Amerikayı keşfetmeye gerek yok, bunun için ne zamanınız ne de enerjiniz olacaktır. Essay yazma tekniklerini öğrenin sorun yaşamadan hazırlık sınavını verin.

 

Başarılar

Serkan Hoca

 

 

 

Essay yazma teknikleri
Etiketlendi:             

Essay yazma teknikleri” üzerine bir düşünce

 • 6 Ocak 2016, 15:40
  Kalıcı bağlantı

  Sayin Hocam,
  Ezber yontemini duymustum. Uygulamak istiyorum.Ancak sinav ogretmenleri yazilan essay leri internetten taratip kopya olup olmadigini kontrol ediyorlar.Benim bulundugum ulkede boyle yapiliyor.Ben ezberlemek icin 2+1 adet essay satin almak istiyorum.Iki tanesi normal gunluk konular,bir taneside grafik olmasi tercihimdir.Grafik sorusunu isterseniz ben size gonderebilirim.Lutfen bunlar internet ortaminda olanlardan olmasin.Sizin yazacaginiz sorular ve cevaplar seklinde olmasi tercihimdir.Her bir essayin 250 kelime olmasi terchimidir.
  Saygilarimla
  Fiyat bildirebilirmisiniz.

  Essay yazma tekniklerinde son olarak size önerim, örnek yazılmış essayleri ezberleyin. Ezbezlemenin size faydaları ise, gramer hatası yapmazsınız, original cümle kurarsınız, hocaların beğeneceği bir essay yazmış olursunuz. Boğaziçi Üniversitesinde birçok hazırlık öğrencisinin nbaşvurduğu metod, ezberleme metodudur

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?