Bu yazımızda thesis statement nasıl yazılır örnek vererek bu konunun üzerinde duracağız. Essay yazımında en önemli cümle, thesis cümlesidir. Thesis cümlesini yazamayan bir öğrencinin essayinin geçer not olması söz konusu değildir. Essayi değerlendirecek hocanın ilk bakacağı yer thesis cümlesidir. İşte thesis sentence bu kadar önemli.Peki thesis sentence nasıl yazacağız.

Thesis cümlesi , tez cümlesidir, yani siz neyi savunuyorsunuz. Bir gerçek ve olgu vardır, siz bu olguda neyi savunuyorsanız sizin thesis cümleniz de o olmalıdır.

Introduction paragrafını yazmaya başlarken, her zaman genel konulardan girilir. Genelden özele doğru gelinir ve konumuz işlenmeye başlanır. Buna huni metodu denir. Genelden özele inilir. Aynı zamanda thesis , yol haritanızdır. Ne kadar açık ne kadar belirgin olursa body paragraflarınızda kolayca ilerleyebilirsiniz. Kompozisyonunuzun tek cümlelik özetidir. Nasıl ve Niçin sorularının cevabı olmalıdır. Essayin gerisi de bu soruların cevapları ile bağlı olmalıdır.

Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavında başarılı olarak kabul edilen bir essayin introduction paragrafına bakalım :

Thesis statement nasıl yazılır

CAUSES OF CORRUPT LANGUAGE

Recently, we have noticed that there are many changes in written and spoken Turkish and we can say that most of these changes cause deformation of the language. In this  essay, we will deal with the reasons of this phenomenon such as decrease in book-reading and corrupt language used by famous people. Kırmızı yazılan cümle, thesis cümlesidir. Bu cümle, essayi yazanın yol haritasını vermektedir ve biz bu cümleye bakarak 1. body paragrafta decrease in book-reading 2. paragrafta corrupt language used by famous people üzerinde durulacağını anlıyoruz. Ve şu soruya cevap verelim . Dilin bozulmasının sebepleri nelerdir? Cevap : decrease in book-reading and corrupt language used by famous people . Yani, dil neden bozuluyormus, az kitap okumaktan ve ünlülerin kullandığı kötü dilden dolayı. 

Thesis Statement ile ilgili bunlara dikkat edin

1- Adından da anlaşılacağı üzere sizin tezinizdir, savunacağınız fikirdir, thesis statement gerçek , olgu ya da gözlem  değildir.

Gerçek, olgu , gözlem cümlesi : İnsanlar birçok çim kimyasalını kullanır. People use many lawn chemicals.

Thesis statement : İnsanlar kendi çimleri için çevreyi kimyasallar ile zehirlemektedir. People are poisoning the environment with chemicals merely to keep their lawns clean.

 

2-Thesis statement başlık değil, bir cümledir.

 • Title: Social Security and Old Age.
 • Thesis: Continuing changes in the Social Security System makes it almost impossible to plan intelligently for one’s retirement.

3-Thesis cümlesi genel ve belirsiz olmamalı, spesifik olmalı

 • Vague: Hemingway’s war stories are very good.
 • Specific: Hemingway’s stories helped create a new prose style by employing extensive dialogue, shorter sentences, and strong Anglo-Saxon words.

4-Thesis statement da bir tek ana nokta olmalı

 • More than one main point: Stephen Hawking’s physical disability has not prevented him from becoming a world-renowned physicist, and his book is the subject of a movie.
 • One Main point : Stephen Hawking’s physical disability has not prevented him from becoming a world renowned physicist.

Thesis statement nasıl yazılır , umarım kafanızdaki soru işaretlerini biraz gidermişizdir.

 

 

 • nasıl yazılır ile ilgili aramalar
  örnekleri
  argumentative essay kalıpları
  argumentative essay örnekleri
  essay introduction kalıpları
  information essay örnekleri
  argumentative essay introduction kalıpları
Thesis statement nasıl yazılır

Thesis statement nasıl yazılır” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?